» Головна » Вчені » Томас Едісон

div>
 
 
 

Томас Едісон

Автор: admin опубліковано: 11 лютого 2011, переглядів: 2630

0

Томас Алва Едісон
(англ. Thomas Alva Edison; *11 лютого 1847—†18 жовтня 1931) — американський вчений і винахідник, що мав понад 1000 патентів. Народився в невеликому місті Майлан, штат Огайо. Батьки мали маленьку крамницю та продавали столярські вироби. Більшість своїх винаходів зробив в лабораторії у Менло-Парк, Нью-Джерсі, в 1876—1887, включаючи створення лампи розжарювання в 1879. Створив систему розподілу електроенергії споживачам, телефон і фонограф.

Біографія

Раннє життя

Коли Томасу виповнилося 7 років, його родина залишила дім у місті Майлан, та переїхала до Порт-Гурону, це недалеко від Детройта. Після переїзду Едісон захворів на скарлатину та частково втратив слух. Це спричиняло проблеми у навчанні. Так в церковній начальній школі його вважали "важкою дитиною". Він не міг добре чути і тому погано розумів пояснення вчителя. Томас відставав від своїх однолітків. Справи закінчилась тим, що лише через три місяці Едісон повинен був залишити школу. Але як він сам згодом сказав: "Я зміг стати винахідником тому, що в дитинстві не ходив до школи". Його батьки не примушували його вертатися до школи, вони бачили, що Томас здібний і вважали, що всьому необхідному він зможе навчитися і вдома. Так і було. Едісон почав читати дорослі книжки, такі як "Короткий огляд природної та експериментальної філософії" Річарда Паркера та інші. Незабаром Томас вивчив "Абетку Морзе". Вже тоді він обзавівся різними приладами та хімікатами та влаштував в підвалі власного дому свою маленьку лабораторію. І вже з того часу маленький геній почав проводити свої перші експерименти. У 12 років Томас став заробляти продажем газет, журналів, солодощів і фруктів в потягу, що курсував між Порт-Гуроном і Детройтом, що знаходяться на відстані 200 км один від одного. Незабаром він роздобув старий друкарський верстат і став видавати першу газету в потягу, що друкувалася під час руху. Цей щотижневий листок розміром 30x40 см називався «Великий залізничний вісник».
У 15 років Томас навчився модній тоді телеграфній справі і протягом п'яти років пропрацював в різних містах «бродячим телеграфістом», досягнувши віртуозної майстерності в передачі і прийомі повідомлень за допомогою азбуки Морзе.


Зріле життя
У віці 22 років він отримав перший патент на апарат для автоматичного підрахунку голосів при балотуванні. Другий винахід (1869 р.) — друкуючий телеграфний прилад для автоматичного запису і швидкої передачі біржових курсів на відстань («біржовий тикер») — приніс йому нечуваний на ті часи гонорар в 40 тис. дол. На ці гроші він спочатку організував в Нью-Йорку разом з компаньйонами консультаційне бюро з електрики і телеграфії, а потім відкрив власну майстерню. У 23 роки Едісон очолював колектив у 150 працівників.
У 1871—1874 рр. він працював над удосконаленням телеграфної передачі і, зокрема, отримав патент на «подвійний дуплекс», або «квадруплекс» — передачу по однодротової лінії двох пар депеш в зустрічних напрямах.

Заснування лабораторії
У 1876 р. в містечку Менло Парк, що в 38 км. від Нью-Йорка, Едісон організував першокласну лабораторію, оснащену найдосконалішим устаткуванням, з обширною науково-технічною бібліотекою. То був перший в світі центр винахідницької діяльності і необхідних для неї промислових досліджень.
У 1877—1878 рр. він займався вдосконаленням телефону Белла. Запатентував десятки варіантів вугільного (замість електромагнітного) мікрофону і, головне, для збільшення дальності телефонної передачі вбудував у мікрофонне коло індукційну котушку, що підвищує силу струму.
У серпні 1877 р. Едісон винайшов фонограф — попередника грамофона, патефона і взагалі пристроїв звукозапису і звуковідтворення. На початку 1878 р. фонографи демонструвалися на виставках в США і Європі і привернули увагу широкої публіки. Біля експонатів спостерігалося, як писали газети, «вавилонське стовпотворіння». Тисячі відвідувачів годинами стояли в черзі, щоб прослуховувати запис. Дотепно висловився Бісмарк: «Фонограф — небезпечна річ для дипломатів, але він стане надзвичайно хорошим, якщо дипломати почнуть говорити правду».
Фонограф був улюбленим творінням Едісона. Впродовж 40 років він вносив до його конструкції все нові удосконалення, на які отримав 80 патентів. Один з своїх приладів він прислав на знак пошани Льву Толстому для запису голосу великого письменника.
У 1880—1882 роках Едісон приступив до електрифікації транспорту, спорудивши в Менло-Парку електрифіковану ділянку залізниці завдовжки спочатку 0,5 км., потім 1,5 і 4 км. Електровоз міг тягнути 6-8 навантажених платформ. Едісон не був фахівцем в цій галузі, але він був одним з перших, хто перейшов від ідей і намірів до реального застосування електричної тяги на практиці.
Багато років присвятив Едісон удосконаленню акумуляторів для електрифікованого транспорту, зокрема для електромобілів. Він розвернув масштабні дослідження, і в результаті був створений залізо-нікелевий акумулятор з електролітом — розчином їдкого калі, що перевершує за своїми техніко-економічними параметрами свинцеві акумулятори. Новинкою оснащувалися прогулянкові катери, використовувалася вона і в акумуляторних візках. Був сконструйований і невеликий світильник з низьковольтною електролампою, що кріпиться на касці шахтаря; акумулятор для неї підвішувався на поясі. Копальневі електролампи дозволили відмовитися від полум'яних ламп, що сприяло зменшенню числа нещасних випадків. Загалом, лужні акумулятори знайшли широке застосування.
Едісону належить багато винаходів в різних галузях техніки, але один з них, з часом вдосконалений, постійно знаходиться перед очима сучасної людини. Він швидко і надзвичайно широко розповсюдився по всій земній кулі і значною мірою сприяв соціальному і культурному прогресу. Цей винахід — електрична лампа розжарювання.
Сконструювати її намагалися починаючи з 1838 р. два десятки ентузіастів. Але більшість їхніх ламп не вийшли за межі лабораторій і лише два типи ламп розжарювання демонструвалися публічно: одна з них була створена емігрантом з Німеччини Генріхом Гебелем, що жив в Нью-Йорку, друга — російським електротехніком Олександром Лодигіним. Але і ці лампи були недостатньо надійні і довговічні.
У підході Едісона до вирішення даної проблеми виявилися його широка ерудиція, вміння точно оцінювати назрілі потреби суспільства і бачити реальну перспективу застосування нового. Він добивався того, щоб електричне освітлення стало загальнодоступним, дешевим, легко регульованим, простим в обслуговуванні і надійним.
Були виконані десятки тисяч дослідів, знайдений оптимальний матеріал для вугільної нитки — різновид японського бамбука, застосовано глибоке вакуумування скляних колб. До кінця 1879 р. лампа розжарювання практично була створена, і 1 жовтня 1880 р. в Менло-Парку почала працювати перша в світі фабрика по виробництву електроламп.
Але Едісон цим не обмежився. Він розробив всю систему електроосвітлення, що включає парогенераторні електростанції, підземні кабелі і внутрішню проводку, електролітичні лічильники витрати електроенергії, розгалужувальні коробки, металеві гвинтові цоколі і патрони. У 1882 р. він спроектував першу в світі теплову електростанцію, побудовану в Нью-Йорку, котра живить 10 тис. ламп.
Для перелічення всього зробленого Едісоном не вистачило б цілого журналу. Він був винятково працелюбний, міг працювати по 20 годин на добу, володів незвичайною широтою кругозору, що дозволяє охопити всю проблему в цілому, і феноменальною винахідницькою інтуїцією. Він був фанатом праці, але не її рабом. Любив музику, сам відмінно грав на скрипці. Щодня переглядав по сім-вісім газет. Читав наукові і загальнолітературні журнали. З письменників більше за інших цінував Шекспіра і Гюго. Його особиста бібліотека складалася з 60 тис. книг і журналів англійською, французькою, італійською та німецькою мовами.
На рубежі XIX і XX століть американський електротехнічний журнал запропонував читачам визначити рейтинг 25 найбільш видатних електротехніків. Едісон зайняв почесне четверте місце після Фарадея, Кельвіна, Максвелла. Але важливе не місце. Головне — він подарував людству масу винаходів, які сприяли прогресу суспільства.
Унікальність Едісона не тільки в його багатогранній і плідній винахідницькій діяльності — ним отримано понад 3000 патентів, такої кількості до нього ніколи не отримувала жодна людина, — але і в рідкісному поєднанні таланту винахідника з талантом перспективного і масштабно мислячого організатора. Він створив індустрію винаходів, організував ряд науково-дослідних і виробничих комплексів по масовому випуску і впровадженню розроблених в його лабораторіях виробів, заклав основи електротехнічної промисловості США і багато в чому сприяв розвитку цієї галузі в Європі.


Смерть
18 жовтня 1931 р. на 85-му році життя винахідник помер. На його могилі в Менло-Парку, де була його перша лабораторія, в кам'яну глибу врізана бронзова дошка з написом: «Тут Томас Алва Едісон почав свою службу людству з метою полегшити йому шлях до прогресу».Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Категорія: Головна » Вчені

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватись або увійти на сайт під своїм іменем.
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі в даній статті.