» Матеріали для уроків » Чому Місяць притягує тільки воду?

div>
 
 
 

Чому Місяць притягує тільки воду?

Автор: admin опубліковано: 24 травня 2009, переглядів: 7012

1
Це непорозуміння.

Чому Місяць притягує тільки воду?

В давнину люди спостерігали за морськими припливами і, побачивши, що припливна хвиля слідує за Місяцем, вирішили, що між Місяцем і водою є спорідненість, що змушує їх тягнутися один до одного. Це пояснення вже без усякої перевірки перенесли на воду не тільки в морях, але і в будь-яких формах. Наприклад, люди почали вірити, що в повнолуння грунтові води піднімаються ближче до поверхні, і це сприяє росту рослин. Інша форма цього повір'я пояснювала поведінку "лунатиків" сновид тим, що Місяць притягує кров у жилах, від цього кров б'є в мозок і порушує розум.

Насправді Місяць притягує не тільки воду, але й будь-які об'єкти - за законом всесвітнього тяжіння Ньютона. Згідно з цим законом, сила тяжіння досить швидко зменшується з відстанню. Середня відстань до Місяця складає 384 000 кілометрів. Діаметр Землі - 12 700 кілометрів. Це означає, що одна сторона Землі приблизно на 3% ближче до Місяця, ніж протилежна. За законом тяжіння ближня до Місяця сторона Землі притягується Місяцем приблизно на 7% сильніше, ніж далека. Для Землі це означає, що на неї діє сила, яка прагне витягнути земну кулю уздовж осі Місяць-Земля. Ця сила одержала назву припливної сили.

Під дією припливної сили вся земна куля трохи деформується. З боку Місяця і з протилежного боку виникають невеликі горби, а з боків земна кора, навпаки, трохи опускається. На екваторі висота цих твердотільних припливів складає близько півметра. У більш високих широтах вона зменшується. За рахунок обертання Землі навколо своєї осі припливні хвилі рухаються по поверхні Землі, обходячи її приблизно за 25 годин (зайвий час пов'язаний з рухом Місяця по орбіті). За цей час у кожній точці Землі двічі відбувається приплив і відплив.

Твердотільні припливи важко помітити, оскільки земна кора піднімається й опускається в масштабах цілих континентів. Виміряти їх вдалося тільки завдяки новим астрономічним і космічним технологіям у другій половині XX століття. Наприклад, система глобального позиціонування GPS (система визначення місця розташування об'єктів, заснована на використанні штучних супутників Землі) в принципі дозволяє відстежити рухи земної кори з точністю до сантиметрів, а лазерна локація супутників - з точністю до міліметрів.

Припливи в океанах викликані тією ж самою припливно силою. У відкритому океані висота припливної хвилі приблизно така ж, як в земній корі - 30-60 сантиметрів. Але морська вода, на відміну від земної кори, рухлива. Тому з наближенням до берега висота припливної хвилі зростає. У вузьких затоках вона може підніматися на 10 метрів і більше.

Категорія: Матеріали для уроків

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватись або увійти на сайт під своїм іменем.
<
  • публікацій: 2
  • коментарів: 3
  • ICQ: --
8 грудня 2011 21:41

Astrophizyk

  • Група: Журналісти
  • Реєстрація: 28.10.2011
 
Тут це питання викладено більш візуально зрозуміло: фільм"Всі на орбіту"

Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі в даній статті.